SLAVÍME SVOU HISTORII, ALE STAVÍME SI BUDOUCNOST

U příležitosti zářijových oslav 125. výročí založení jsme svým hostům, i když v poněkud netradičním „kabaretním“ aranžmá, ukázali naše aktuální „dítko“ – 3D TISKÁRNU pro tisk domů.
3D tisk jako jedna z potenciálních koncepcí budoucího vývoje i ve stavebnictví oslovil ředitele Podzimka zhruba před 4 roky. Palčivá potřeba řešit stále větší nedostatek pracovníků ve stavebnictví i dalších řemeslných profesích pak zájem o tuto oblast ještě upevnil.
 
Výzkumný a vývojový tým složený z odborníků firem Podzimek a synové a Strojírny Podzimek a odborných asistentů fakult stavební a strojírenské ČVUT se věnoval vývoji a výzkumu vlastní tiskárny, spolu s vývojem stavební hmoty, zcela od nuly. Výsledkem jejich práce je první generace unikátní 3D tiskárny, která dokáže vytisknout najednou celý dům, přímo na zvoleném místě bez ohledu na povětrnostní podmínky.
 
Prototyp domu je již postaven, nicméně jeho vývoj nekončí, máme ještě velké plány na další vylepšení a inovace, jejichž výsledkem by mohlo být zařízení, které s minimálním lidským vstupem dokáže vytisknout stavby velmi unikátních tvarů, jenž jsou klasickými stavebními postupy těžko realizovatelné.
 
Naši vlastní unikátní 3D tiskárnu pro tisk budov z betonových směsí, která vznikla na základě spolupráce mezi Ústavem konstruování a částí strojů Fakulty strojní ČVUT, odborníky z Fakulty stavební ČVUT a společností Strojírny Podzimek a Podzimek a Synové vidíte na fotografiích.
Vývoj tiskárny proběhl v rámci projektu podpořeného Technologickou agenturou ČR (TH04010143 – 3D TISKÁRNA BUDOV A PREFABRIKOVANÝCH KOMPONENT PRO STAVEBNICTVÍ 4.0) v rámci programu Epsilon. Cílem projektu byl nejen vývoj 3D tiskárny, ale také zvládnutí problematiky zpracování a řízení vlastností tiskové hmoty.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.