Návštěvnické centrum pivovaru Bernard je Stavbou roku 2023

Realizace Návštěvnického centra Rodinného pivovaru BERNARD v Humpolci dokončená naší společností v lednu roku 2021 získala titul Stavba roku 2023. Navázala na dřívější ocenění, která vyzdvihují kvality tohoto realizovaného projektu. Návštěvnické centrum je projektem Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci, který návštěvníků umožní nahlédnout do útrob pivovaru, seznámit se s jeho historií, zakoupit výrobky v podnikové prodejně, posedět ve stylové pivnici či vystoupat na rozhlednu umístěnou na komíně pivovaru.

Posláním architektury Návštěvnického centra Bernard je umocnění zážitku z návštěvy pivovaru, ale také poskytnutí útulného prostředí pro odpočinek a posezení s přáteli. Návštěvnické centrum s expozicí, prodejnou a pivnicí slouží jak místním z Humpolce a přilehlých měst, tak návštěvníkům ze vzdálenějších částí republiky i světa.

Koncepce prostředí se inspiruje průmyslovým charakterem pivovaru. Pro exteriér jsou typická členěná okna a výkladce. Atmosféru interiéru tvoří černá cementová stěrka na stěnách a dřevěný nábytek, v harmonickém kontrastu vynikají měděné prvky na baru, nábytku, osvětlení i konstrukčních prvcích. Charakteristickými objekty interiéru jsou stěny z pivních lahví zasazené v kovovém rámu. Tento designový element současně slouží jako dělící příčka mezi jednotlivými prostory. Světlo procházející sklem lahví tvoří magickou stínohru a barví interiér do medového odstínu piva.

Stěna z pivních lahví a logem pivovaru je klíčovým motivem při vstupu do nově vybudované přístavby recepce. Z recepce se přes spojovací krček dostáváme do historické budovy pivovaru s expozicí pivovaru. Cihelné klenby a stěny tohoto prostoru zůstaly zachovány ve své surové podobě, expozice navazuje na původní vzhled pivovarnických štoků. V patře je také malý kinosál a toalety.

Využití Sládkova sálu v následujícím patře je multifunkční. Prostor je možné rozdělit pomocí mobilních dřevěných příček. Sálu dominuje čtvercový bar, který je vymezen sloupy a lemován dekorací z pivních lahví. Ztvárnění stropu odkazuje na historii budovy, dřevěné oblouky kopírují tvar valených kleneb z druhého podlaží a navazují tak na výraz bývalých štoků.

Prostor pivnice, situované na ploše celého čtvrtého podlaží, ovládá bar se zavěšenými měděnými pivními tanky. Atmosféra interiéru je oproti předchozím prostorům klidnější, čemuž odpovídají i zvolené materiály. Dekorace z pivních lahví Bernard se plní tentokrát funkci dělících příček. Dynamiku v prostoru vytváří šikmo ložená prkenná podlaha. Repasovaný nábytek je součástí celkového konceptu “Old meets new“, ve kterém se nové potkává s historií.

Na pivnici navazuje nově zbudovaná terasa, která otevírá panorama Humpolce a díky posuvným skleněným stěnám je celoročně využívána k příjemnému venkovnímu posezení.

O stavbě

  • Investor: Rodinný pivovar Bernard a. s., Humpolec
  • Architekt: Ing. arch. Petr Bernard (stavba), Ing. arch. Barbara Bencová (interiéry)
  • Projektant: Studio A s.r.o., Pelhřimov
  • Dodavatel: Podzimek a synové s.r.o., Třešť
  • Umístění: Jihlavská 1820, Humpolec
  • Ocenění: titul Stavba Vysočiny 2022; Stavba Vysočiny 2022 Cena ČKAIT; titul Dřevěná stavba roku 2023 (interiér pivnice); titul Stavba roku 2023


Fotogalerie

Foto interiéru: Alexandra Timpau
Foto exteriéru: Tomáš Malý

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.